21 Aylık Bebek Gelişimi

21 aylık bebek hareketliliğine bu aylarda da devam eder. Özbakım becerileri gelişmeye başlar. Özbakım becerilerine örnek vermek gerekirse; kendine ait eşyaları toplayabilir, dişlerini yardımla fırçalayabilir, bağcıksız-düğmesiz giysilerini kendi çıkarabilir. Çekmeceden kendisine kıyafet de çıkarabilir.

Fiziksel Gelişim

Bebeğiniz hızla büyüyor. 21 aylık kız bebek ortalama kilo 10.9 kg, ortalama boyu ise 83.7 cm’dir. Erkek bebeklerde ise ortalama kilo 11.5 kg, ortalama boyu ise 85.1 cm’dir.

Beslenme

Bebeğinize anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. İnanılmaz derecede seçici olabilir. O gün öğünleri çok iken bir sonraki gün yarıya düşebilir. Yemediği besinleri vermemezlik yapmayın. Sunumunu farklı yapın ya da başka yemeklerin içine koyun.

En az bir öğünü birlikte yemeye çalışın. Aile kavramını, sofra kavramını öğrenmesi için bu oldukça önemlidir.

Birbirinden güzel tarifler için buraya tıklayabilirsiniz.

İnce Motor Gelişimi

Bebeğiniz bu aydan sonra daha hızlı koşabilir. Kaşıkla yemeğini karıştırabilir. Bir şeyleri artık kendi yapmak isteyecektir. Ona zararı yoksa buna izin verin. Yardımcı olun. Bu bebeğinizin özgüveni için oldukça önemlidir.

Düşmeden artık eğilebilir ve kalkabilir. Topu kavramada, atmada ve tutmada bir önceki aylara göre daha iyidir. Bardaktan rahatlıkla su içebilir hale gelir.

Zeka Gelişimi

21 aylık bebek neden-sonuç ilişkileri kurmaya başlar. Yemek hazırlarken ve acıktığımızda buzdolabını açarız. Bebeğiniz bunu artık kavrar. Küpleri üst üste koyup devirme, topu atmak için tutma gibi örnekler verilebilir.

Bebeğinizin zeka gelişimine katkı sağlamak kesinlikle ailelerin elinde. Onlara zeka geliştirici oyuncaklar alabilirsiniz. Hem eğlenecek hem de zekası gelişecek. Örneğin 4 parçalı bir puzzle olabilir.

Aktivite masaları alabilirsiniz. El ve parmak kasları için önemlidir. Evcilik setleri gibi oyuncaklar alabilirsiniz. Günlük evde olan rutinleri tekrar etmesi bebeğinizin sosyal gelişimin de katkı sağlar.

Zeka geliştirici oyuncaklar için buraya tıklayabilir, bebeğinize sürpriz yapabilirsiniz. Unutmayın ki birlikte yapacağınız aktiviteler bebeğinizin zeka gelişimini olumlu yönde etkileyecek, ayrıca sosyal gelişimi de artacaktır.

Bu aylarda bebeğinizde oldukça fazla inat olacak. Sinirlenecek. Kendi yapmaya çalışacak. Paylaşmayı henüz kavrayamayacak. Bir oyuncağı paylaşması istenildiğinde bebeğinizi övün. Ne kadar güzel bir davranış diyerek bebeğinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bu dönemde oldukça sabırlı olmalısınız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.