Bebekler İçin Beyaz Gürültü

Huysuzluk yapan bir bebeği sakinleştirmek oldukça güçtür. Aileler çocuklarını sakinleştirmek için düşünebilecekleri her şeye razı gelirler. Ancak pek çoğu, doğru seçimi yaptığınızda harikalar yaratabilecek bebekler için beyaz gürültü seçeneğini bebekler için düşünmez.

Peki bu beyaz gürültü nedir? Bebeğin sakinleşmesine nasıl yardımcı oluyor?

Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü, bir veya daha fazla belirtilen frekansta sürekli ve tekdüze gürültü şeklinde açıklanabilir. Her biri farklı frekansta olan birkaç sesin birleşimidir. 

“Beyaz” terimi, farklı spektrumlardan farklı renklerdeki ışığın bir kombinasyonu olan beyaz ışığa bir analoji olarak kullanılır. Beyaz gürültü farklı seslerin bir karışımını içermesi sebebiyle, genellikle diğer sesleri ve istenmeyen sesleri maskelemek için kullanılır ve bu da onu bebeği rahatlatmak için birebirdir.

Bir Bebek İçin Beyaz Gürültüyü Nasıl Yaratırsınız?

Bebeğiniz için beyaz gürültü oluşturmanın birkaç yolu vardır. 

  1. Bebek uyku makineleri: Bebek uyku makineleri, bebekler için beyaz gürültü oluşturmak için açık ara en uygun seçimdir. Bu elektronik cihazlar bir radyoyu andırır ancak sesler yerine beyaz gürültü oluşturur.
  1. Beyaz gürültü oluşturmak için bir telefon kullanma: Telefonunuza bir beyaz gürültü uygulaması indirebilir ve beyaz gürültü oluşturmak için telefonun hoparlörünü kullanabilirsiniz. Bir telefonun hoparlörü, bağımsız bir bebek uyku makinesi kadar etkili olmayabilir, ancak bebeği hemen sakinleştirmeniz gerektiğinde işi yine de yapabilir.
  1. Ev aletlerinden gelen gürültü: Bir bebek için beyaz gürültü oluşturmak için normal ev aletlerinden gelen sesleri kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgeler, saç kurutma makineleri veya bez kurutucular beyaz gürültü oluşturmak için kullanılabilecek birkaç şeydir.
  1. Ağzınızla beyaz ses çıkarma: Ağzınızla “uğultu” sesleri çıkararak da bebeği sakinleştirebilirsiniz. Bu, bebeği beşiğe yerleştirdiğinizde en iyi sonucu verir.

Bebeklerde Beyaz Gürültü Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bebekler için beyaz gürültü kullanmanın iki önemli yan etkisi vardır.

  • Bebek uyku makinelerinin uzun süreli kullanımı işitme kaybına neden olabilir. American Academy of Pediatrics tarafından yapılan bir araştırma, bebek uyku makinelerinin ürettiği beyaz sesin yüksek olduğunu ve bebeğin işitme yeteneklerine zarar verebileceğini belirtiyor.

Bebekler için önerilen işitme sınırı 50 desibel A’dır (dbA). Ancak çoğu makine 85dbA’nın üzerinde bir frekansta beyaz sesler üretir ve bu birkaç saat oynandığında bebeğin kulağına ciddi işitme hasarına neden olabilir.

  • Dil ve konuşma sorunları. Çalışma, artan işitme sorunlarına ek olarak, beyaz gürültü kullanmanın dil ve konuşma gelişimi ile ilgili sorun riskini artırdığını da söylemek gerekir.

2. Bağımlılık Yapabilir

Bebeği yatıştırmak için aşırı beyaz ses kullanımı onları buna bağımlı hale getirebilir. Bu, bebeğin kendini yatıştırmakta ve beyaz gürültü olmadan uykuya dalmakta zorlanabileceği anlamına gelir.

Bebeklerde Beyaz Gürültü Kullanırken Alınacak Önlemler

Uzmanların önerdiği bazı önlemler:

  1. Makineyi bebekten uzağa yerleştirin. Ses frekansının 50dbA’nın üzerine çıkmasını önlemek için cihaz bebekten en az 200 cm veya daha uzakta tutulmalıdır.
  2. Sesi kısın. Çoğu beyaz gürültü makinesi, sesi artırmanıza veya azaltmanıza izin verir. Güvenli ses sınırını aşmasını önlemek için sesi düşük veya orta tutun.
  3. Daha kısa süre için bebek ses makinelerini kullanın.  Bebek ses makinelerini uzun süre kullanmayın. Bebeğin işitme duyusuna zarar verebileceğinden, bebek uyumak üzereyken bir saat boyunca kullanın, ancak gece boyunca kullanmayın.
  4. Alternatifleri seçin veya bazı günler beyaz gürültüyü atlayın.  Beyaz gürültü olmadan bebeği birkaç gün veya gece yatıştırmaya çalışın. Alternatif olarak, bebeğin bağımlı hale gelmesini önlemek için ağzınızla beyaz bir ses oluşturun veya iş için fan gibi geleneksel bir ev aleti kullanın.

Bebeğiniz için uykuyu kolay hale getirmek için SİNEM AKINAL:BEBEĞİNİZ UYKUYU ÇOK SEVECEK başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.