Hamilelik Öncesi Vitaminler-Gebelikte Kalsiyum Önemi

Hamilelik sürecinde bebek ve annenin sağlığı için vücudun bazı ihtiyaçları artış gösterir. Bu artışı karşılamak için hamilelik öncesi vitaminler, doğal besinler ve takviyeler bulunur. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan minerallerden bir tanesi olan kalsiyum, gebelik döneminde daha önemli bir hal alır. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Vücuttaki kalsiyumun büyük bir miktarı kemiklerde ve dişlerde bulunur. Dişlerin sağlam olması ve kemik erimesinin engellenmesi açısından büyük rol oynar. Yumuşak kısımlar ve organlarda bulunan kalsiyum ise, kanın pıhtılaşmasını ve kasların rahat hareket etmesini sağlar. Vücut için hayati önem taşıyan kalsiyumu, özellikle hamilelik döneminde gerekli miktarda almaya dikkat etmelisiniz.

Kalsiyumun Bebek İçin Önemi

Hamilelik öncesi vitaminler, genelde doktor tavsiyesi ile, bebeğin gelişimini desteklemek ve annenin vücuduna direnç sağlamak amacıyla kullanılır. Anne adayının vücudunun hamileliğe hazırlanması ve bebeğe uygun hale gelmesi için oldukça önemlidir. Kalsiyum, bebeğinizin hem anne karnında hem dünyaya geldikten sonraki hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle hamileliğin son evresinde kalsiyum ihtiyacı artar. Bu evrede kalsiyum, bebeğin kemiklerini güçlendirir. İleri dönemde çıkacak dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca annenin daha kaliteli bir süte sahip olmasına sebep olur. Bebeğin metabolizmasını güçlendirerek hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlar. Hamilelik ve annelik döneminde kalsiyum içeren besinler ve takviyeler alarak, hem kendinize hem bebeğinize sağlıklı bir hayat sunabilirsiniz.

Gebelikte Uygun Kalsiyum Tüketim Miktarı

Hamilelik öncesi vitaminler ve hamilelikte alınan gıda takviyeleri, mümkün olduğunca son çare olarak görülmeli ve bu değerler doğal yollar kullanarak dengelenmelidir. Takviye olarak alınması gereken durumlarda ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hamilelik esnasında bebek, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri annesinin vücudundan alır. Kalsiyum da bu minerallerden biridir. Bebeğin ihtiyacı olan kalsiyum, annenin vücuduna giren minerallerin plasenta yoluyla bebeğe ulaşmasıyla karşılanır. Günlük yaklaşık 250-300 miligram kadar kalsiyum, anne vücudundan bebeğe ulaşır. Bu yüzden anne adayının normalden daha fazla kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum içeren doğal besinler tüketerek ve gerekli durumlarda doktorunuza danışıp mineral takviyeleri kullanarak vücudunuza kalsiyum desteği sağlayabilirsiniz.

Hamilelik öncesi vitaminler

Kalsiyum İçeren Besinler

Vücuda gereken vitamin ve minerallerin temin edilmesindeki en iyi yöntem besinlerdir. Gebelik sürecinde beslenme düzeni olabildiğince dengeli ve doğal olmalıdır. Doğal olarak yetişen sebze meyveler, kuru bakliyatlar ve etler kalsiyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Kalsiyum eksikliği yaşayan ya da takviyede bulunmak isteyen anneler, nohut ve barbunya gibi bakliyatları beslenme programına dahil etmelidir. Badem ve fındık da kalsiyum açısından son derece zengin yemişlerdir. Günlük olarak tüketildiği takdirde kalsiyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılar. Süt ürünlerinin de kalsiyum açısından zenginliği uzmanlar tarafından bilinmektedir. Sütün özellikle yoğurt ve peynir olarak tüketilmesi büyük önem taşır. Hamilelik öncesi vitaminler ve sağlıklı beslenmeyle vücudunuza fayda sağlayabilir, bebeğinizi en güzel şekilde büyütebilirsiniz. 

Hamilelik ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.