Çocuklara Rol Model Olmak Hakkında Bilgiler

Karakteri ve kişiliği sayesinde ailesinin izlerini taşıyan çocuklara rol model olmak, ebeveynlerin en büyük isteği ve amacıdır. İnsan doğası, çevresel faktörlerlerden etkilenmeye yatkın yapıdadır. Özellikle çocuk yaşlarda, kişiliğin şekillenmeye başladığı dönemlerde çocuklar kendilerine örnek olacak pek çok kişi bulurlar. Bu kişiler, en yakın çevre olan anne-babadan başlayıp, dışarı doğru genişler. İzledikleri çizgi film, video ve film içerikleri de, bu yönde yaptıkları seçimleri etkiler. Bu yüzden çocuklara rol model olmak için yapmanız gereken ilk şey, maruz kaldığı çevreyi doğru yönetmek olacaktır.

çocuklara rol model olmak

Çocuklar Rol Modelini Nasıl Seçer?

Çocuğunun kendisine benzemesini isteyen aileler, çocuklara rol model olmak için harekete geçer. Çocuğun rol model seçimindeki en büyük etken cinsiyettir. Erkek çocuklar, çevresindeki erkeklere daha yakın hissederken, kız çocukları da kadın cinsindeki yakınlarından etkilenir. Çocuk genellikle toplumda kabul gören, onaylanan ve sevilen kişileri model olarak seçer. Bu kişilerin onaylandığını gördükçe otomatik olarak hareketlerini taklit eder ve o kişi gibi olmaya çalışır. Bu yüzden çevresi tarafından saygı gören ebeveynler için çocuklara rol model olmak çok kolay ve doğal bir hal alır.

Anne Baba Tutumları

Çocuk açısından doğal bir arayış olan rol model seçiminde ebeveynlere düşen çok şey vardır. Öncelikle, çocuklara rol model olmak isteyen ailelerin, onlara saygı duymayı öğrenmesi gerekir. Sevdiği kişilere, yapmak istediği şeylere saygı duyup gerekli ölçüde destekçi olmalıdır. Sevildiğini ve saygı gördüğünü hisseden çocuk istemsizce ailesine yönelir. Fakat bu saygı ve desteği fazla abartıp çocuğun zamanla özgüvensiz bir birey olmasını sağlamaktan da kaçınmak gerekir. Gerekli yerlerde durup onu uyaran, kırmadan yanlışlarını paylaşan ebeveynler için çocuklara rol model olmak oldukça kolay olacaktır.

İlgi Alanı Seçimi

Mutlu bir hayat için her insanın ihtiyaç duyacağı ilk şey, sevdiği işlerle meşgul olmaktır. Sevilen ve ilgi duyulan işler bilinçsizce bile olsa çocuklukta tespit edilir. İlgi alanı seçiminin, çocuklara rol model olmak üzerinde de önemli bir payı vardır. Bir çocuğun tanıdığı ilk insanlar ailesi olduğu için, dış dünya hakkındaki ilk keşifleri de ailesi üzerinden yapar. Seveceği ve ilgi duyacağı şeyleri ailesi üzerinden keşfeder. İlk başta ebeveynlerin mesleği çocukta büyük bir merak uyandırır ve bu ilgi çocuğun oyun ve sohbetlerine yansır.

Anne Babanın Görevleri

İlgi alanı seçiminde de ebeveynlere düşen sorumluluklar vardır. Çocuğu sevdiği iş ve uğraşlara yöneltip destek olmak, ona mutlu bir hayat sunmanın ilk adımıdır. Bir çocuk genelde oyunlarla meşgul olduğu için, neleri sevdiği oynadığı oyun ve oyuncaklardan anlaşılır. Örneğin, kalem ve kitaplarla oyun kurmayı seven bir çocuğun ilerleyen hayatında eğitim alanına ilgi duyması, inşaat oyuncaklarına ilgili çocukların da bu alanda ilerlemesi muhtemeldir. Bu yüzden çocuklarına rol model olmak isteyen ebeveynler ilk olarak çocuğunu tanıyıp destek olmalıdır. Hayat boyu arkasında duracağını hissettirmelidir.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.