Doğum Sonrası Anemi Hakkında Bilgiler ve Çözümler

Hamileliğin bitimiyle beraber anneler için pek çok farklı sorun ve sorumluluk ortaya çıkar. Doğum sonrası anemi bunlardan yalnızca bir tanesidir. Anemi, kan değerleri ve vücuttaki demir oranıyla alakalı bir problemdir. Lohusa annelerin yaygın olarak yaşadığı bu sorun, hem fiziksel hem psikolojik olarak yorucu ve zor oluyor. Buna rağmen çoğu zaman iyi bir beslenme programıyla çözüme kavuşur. Farklı belirtileri sayesinde tespit etmek oldukça kolaydır. Hastalığın tespiti yapıldıktan sonra doktor onayını alarak ilaç ya da besin takviyesi gibi tedaviler kullanılır. Korkuya kapılmanız gereken bir durum olmasa bile, hayat kaliteniz için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu sayede hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını güvenceye alabilirsiniz.

Anemi Nedir?

Doğum sonrası anemi, kısaca kansızlıktır. Vücutta kan dolaşımını sağlayan ve kanın taşınmasına yarayan bazı proteinler vardır. Bu proteinlerin ve kan değerlerinin çeşitli sebeplerden dolayı normal düzeyin altına inmesi halinde, anemi meydana gelir. Geciktirmeden tedavi olup çözüm getirilmesi gereken bir durumdur. Aneminin birçok farklı sebebi vardır. Bazen geçici ve dönemsel olabileceği gibi, bazı durumlarda kalıcı olabiliyor. Çoğu zaman sonradan oluşur fakat doğumdan itibaren bu sorunla karşılaşan kişiler de vardır. Orak hücreli, aplastik ve hemolitik anemi şeklinde farklı çeşitleri vardır. Bunların her biri ayrı ayrı tespit edilip, farklı tedaviler kullanılarak çözüme kavuşur. En doğru bilgi ve tedavi yöntemi için doktorunuza danışmalısınız.

Doğum Sonrası Anemi

Doğum Sonrası Anemi Belirtileri

Doğum sonrası anemi, anneler için çok zorlayıcı ve sıkıntılı bir durumdur. Hayat kalitesine direkt olarak etki etmesi sebebiyle, psikolojik olarak çöküntüye yol açma ve mutsuz hissetme gibi etkenlere sebep olur. Anemiyi erkenden tespit etme ve tedavi olma şansınız da vardır. Anemiyi tespit edebilmek için vücudunuza kısa bir gözlem yapmalı kendinizi kontrol etmelisiniz. En yaygın belirtilerinden bir tanesi halsizliktir. Normalden fazla yaşanan yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk anemiye işaret etme ihtimali vardır. Baş ağrısı ve nefes darlığı da aneminin yaygın belirtileri arasındadır. Fiziksel işaretlerin yanı sıra, psikolojik olarak da yaşanan durumlar anemi belirtisi olma ihtimali vardır. Devamlı sinirlilik hali ve ani duygu değişimleri yaşıyorsanız, doktorunuza danışıp gerekli testleri yaptırmalısınız.

Anemi Çözümleri Nelerdir?

Doğum sonrası anemiyi tedavi etmenin çeşitli yolları var. Bu noktada en önemli etken, annenin durumu ve hastalığın hangi düzeyde olduğudur. Basit anemi hastalıklarında, demir ağırlıklı beslenme programı oluşturarak vücudunuzu dengeleme ve sağlığınıza kavuşma imkanınız vardır. C vitamini içeren besinler de bu konuda büyük yardımı dokunan besinler arasındadır. Beslenme düzeninin yanında, doktorunuzun gerekli görmesi halinde çeşitli demir takviyelerinden almak da çözümlerden bir tanesidir. Daha ileri düzeydeki anemi hastalıklarına doktor farklı ilaçlar ya da damardan alınacak demir takviyesi gibi tedaviler uygular. Doğum sonrası anemi hastalığına sahipseniz, doktor tavsiyelerine uyup sağlıklı beslenerek daha kaliteli bir yaşam sahibi olabilirsiniz.

Anne sağlığı hakkında en güncel yazılara ulaşmak için buraya tıklayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.