Kaçınılması Gereken 7 Emzirme Hatası

Emzirmenin anne ve bebeğe çok büyük faydaları vardır. Ancak her zaman kolay bir iş değildir. Hem anne hem de bebek için inanılmaz bir deneyimdir. İşler yanlış gittiğinde stres ve sıkıntı olabilir. Emzirme herkes için farklıdır. Anneler her bebeğin ayrı olduğunu bilmesi gerekir. İlk kez emzirirken anneler gergin ve bunalmış hissedebilir ve bazı emzirme hatası yapabilir.

İşte 8 Emzirme Hatası!

1)Yardım İstemekten Çekinmeyin

Yardım istemekte yanlış bir şey yok. Emzirmede büyük bir mücadele içine giriliyor. Karşılaşılan herhangi bir sorun daha da kötüleşebilir ve mücadeleye devam edilmesi gereksiz strese neden olur. Bebek hemşiresinden, aileden yardım alınabilir.

2)Meme Ağrısı

İlk kez emzirmeye başlanıldığında biraz rahatsızlık hissetmek normaldir. Bununla birlikte emzirmeyle gelen sürekli ağrı  bir sorun olduğunu gösterebilir. Yapılacak en iyi şey, ağrının nedenini bulmaya çalışmaktır. Memede kullanılan herhangi bir şey de ağrıyı tetikleyebilir. Ağrı şiddetliyse ve bitmiyorsa süt vermeye devam etmek anne için sakıncalı bir emzirme hatası olarak kabul edilir. Ağrının nedenini ve nasıl tedavi edileceğini doktora ya da bebek hemşiresine danışmak önemlidir.

3)Emzirme Programına Sadık Kalmak

Bebek aç ve susuz olduğunda annye belli eder. Emzirme programına sadık kalınması gerekir. Fakat ”Bebeğim acıktı!” düşüncesiyle bebeği zorla emzirmek çok büyük bir hatadır. Bebeği ve anneyi strese sokan en büyük etkenlerden biri de budur. Elbette bebeğin sağlıklı olması için ne sıklıkta beslenmesi gerektiğine dair programlar vardır. Ancak katı bir programı zorlamak hem anne hem bebek için zorlu bir sürece girilmesine neden olur. İyi bir rutin bulmak çok daha önemlidir. Bu tarz bir emzirme hatası içine girilmemelidir.

4) Kendinize İyi Bakmamak

Emzirirken mümkün olduğunca sağlıklı kalmak son derece önemlidir.

Anne sütünün % 80 sudur. Bu nedenle su alımı düşükse, süt de düşük olur. Yeterli uyku ve dinlenmeye özen gösterilmelidir. Emzirirken iyi bir gece uykusu bir öncelik olmalıdır. Çoğu zaman bitkin hissedilir. Stres, uyku eksikliğinden kaynaklanabilir ve bu da süt ile alakalı sorunlara yol açabilir.

5) Biberon ve Emzik

Biberona ve emziğe erkenden geçmemek gerekir. Özellikle ilk bir ayı beklemek önemli bir detaydır. Bazı anneler doğduğu andan itibaren bebeğe emzik vermeye başlar. Bu anne ile bebeğin arasındaki bağı kötü etkiler. En büyük emzirme hatası olarak kabul edilir.

6) Uygun Emzirme Sütyeni Takmamak

Emzirirken doğru sütyen giymek göğüslerin sağlığı için son derece önemlidir. Çok sıkı bir sütyen giymek göğüsleri komplikasyon riski altına sokabilir. Doğru boyutta bir sütyen seçildiğinden emin olunması gerekir.   

7) Sadece Bir Göğüsten Besleme

Bu konu, yeni anneler tarafından yapılan en yaygın emzirme hatası olarak kabul edilir. Genellikle beslemeye bir göğüs ile başlanması ve diğeriyle bitirilmesi tavsiye edilir ve her memeye eşit miktarda zaman verilir. Her iki göğüsten beslenmemesi, bir memenin tıkanmasına ve ağrıya, muhtemelen enfeksiyona sebep olabilir.

Annelerin özellikle ilk bir ay büyük bir sabır göstermesi gerekir. Stres ve sıkıntıdan uzak durması en önemli detaylardan biridir. Emzirme ile alakalı olarak merak edilenlerden biri de sağlıklı bir şekilde bebeği sütten kesme konusudur. Bu konu da anneleri çok etkiliyor. BEBEĞİ SÜTTEN KESME SÜRECİ NASIL OLMALI? yazımızı okuyabilir, soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.