İşbir Yatak Hijyen Anlayışını Zirveye Taşıdı

Ürünlerinde hijyen anlayışını zirveye taşıyan yatak markası İşbir Yatak, Safe Sleep Tunnel (Güvenli Uyku Tüneli) teknolojisi ile tüm yatakların daha hijyenik koşullarda el değmeden üretilmesini sağladı. Zorlu pandemi sürecinde hijyenin önemini bir kez daha anladığımız şu günlerde İşbir Yatak’ın hijyen konusundaki hassasiyeti gönülleri fethetmeye devam ediyor. İşbir Yatak Genel Müdür’ü Ahmet Tokeri Beybida.com ‘un sorularını yanıtladı.

Röportaj/ Özlem Salcı

Ahmet TOKERİ

1.Ahmet Tokeri kimdir? Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1970 tarihinde İzmir’de doğdum. İlk ve ortaöğrenimimi İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne bir sene devam ettim. 1989 yılında ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümüne geçiş yaptım. Ulusal ve uluslararası olmak üzere farklı firmalarda satış temsilciliği, saha satış müdürlüğü, stratejik müşteriler müdürlüğü ve son olarak grup satış müdürlüğü görevlerimin yanında çalıştığım firmalarda satış hedefleri alanında birinciliklerim oldu.

Richardson Coaching (İngiltere)’den Sales Coaching programını tamamladım. Chester Elton (ABD)’dan Liderlik eğitimi aldım. Aynı zamanda, Best in Class programlarına katıldım. Bunların yanı sıra, AISEC Türkiye seçim komitesinde de görev aldım.

Toplam 200 ayrı kurum ve kuruluşa 500’ün üzerinde seminer verdim ve bu seminerlere yaklaşık 30.000 kişi katıldı. Eğitmen kimliğimle teorik olarak verdiğim değerli bilgileri sahada da uyguluyorum. Ayrıca ‘Değişiyorum’ ve ‘Hadi Beni İkna Et’ isimli 2 kitabım bulunuyor. Kitap okumayı, podcast dinlemeyi, spor ve müzikle uğraşmayı çok seviyorum. Evliyim ve Ece ve Arya isimlerinde 2 kızım var. Şubat 2020’den beri de Türkiye’nin Yatak Uzmanı İşbir Yatak’ın Genel Müdürlük görevini sürdürüyorum.

2.İşbir Yatak’ın kuruluş öyküsünden bahseder misiniz?

İşbir Holding, yurt dışında yaşayan ve memleket hasretiyle gurbette çalışan Türk işçilerinin Türkiye’ye dönmeleri ile 1968 yılında Balıkesir’de kuruldu. Başlangıçta, küçük halk tasarruflarının birleştirilerek yatırıma dönüştürülmesi amacıyla yola çıkılmış daha sonraları ise sermayesini her geçen gün arttırarak bugün pek çok şirketi bünyesinde barındıran bir Holding haline geldi. Kuruluşundan bugüne de, gurbetçi işçilerin kurduğu “en köklü, çok ortaklı holdinglerden biri” unvanına sahiptir ve Sermaye Piyasası Kanunu’na uygun çalışıp, şeffaf yönetim ve ortaklık yapısıyla yoluna devam etmiştir. Şu an ise İşbir Sentetik, İşbir Sünger, İşbir Yatak, İşbir Mewar (Hindistan), İşbir Ziraat, İşbir Mask olmak üzere İşbir Holding’e Bağlı olan 6 marka kuruluşumuz bulunuyor.

Yatak ve konfor ürünlerinde Türkiye’nin ve dünyanın hammadde üreticisi konumuna sahip İşbir Holding’in son tüketiciyle buluşan tek markası İşbir Yatak ise, 1997 yılında Ankara’da kuruldu. Yatak ve uyku konforu alanında geliştirdiği yüksek teknolojili ürünleriyle de sektöre yeni bir kulvar kazandırdı.

Yatağın herhangi bir eşya değil, uzmanlık gerektiren bir sağlık aracı olduğunun toplumun her kesimi tarafından benimsenmesine yönelik gerçekleştirdiği bilinçlendirme çalışmalarıyla sektörde rol-model olan marka, Türkiye’de yatak bağlamında münhasır mağazacılığın seyrini değiştirmiştir.

İnovasyona dayalı üretim felsefesiyle yola çıkan ve NASA tarafından uzaya çıkmakta olan astronotların vücutlarındaki basıncı indirgemek için icat edilen viskoelastik malzemeyi yataklarda kullanan İşbir Yatak, bu teknolojiyi yaşam alanlarına taşıyor.

Marka, şu an İşbir Bedding adıyla dünya çapında da çalışmalarını sürdürmekte ve her yıl yükselen bir grafikle ihracat yaptığı ülkeleri artırmaktadır. Bu kapsamda, 2020 yılı itibarıyla İşbir ürünleri 26 ülkeye ihraç ediliyor.

Amacımız Türkiye’de Uyku Kültürünü ve Sektörünü Geliştirmek

3. İşbir Yatak Beybida.com olarak en çok güvendiğimiz yatak markası. Ürünlerinizin kalitesi ve sağladığı konfor fazlasıyla güven veriyor. Peki, bu güzel başarının sırrı nedir?

Bizim için başarının sırrı; tüm iş süreçlerimizde kalite odaklı çalışmalar yapmak, tüketici odaklı çözümler üretmek, teknoloji odaklı çalışmalar yapmak ve her zaman daha iyisini başarmaya inanmaktan geçiyor.

Bu noktada ki amacımız uyku kültürünü ve uyku sektörünü Türkiye’de geliştirmek. Gelişen teknoloji ile birlikte tüketiciye yenilikçi ve kaliteli ürünler sunabilmek, bunun yanında ürünün alım sürecinde ve sonraki süreçlerinde tüketicinin beklenti ve isteklerine her anlamda yanıt verebilmek gerekiyor. Bu nedenle, kazanç bir amaç değil, sonuç. Ekonomik başarı tüm bu emeğin ve başarının bir çıktısıdır.

4.Yetişkinlerde olduğu gibi bebekler ve çocuklarda da kesintisiz uyku çok önemli.  Bebek ve çocuklar için üretimde olduğunuz ürünler ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Özellikle, tüm bebek yataklarımızda onların gelişmekte olan fizyolojisini baz alarak yataklar üretiyoruz. Çocukların omurilik ve iskelet sistemlerinin sağlıklı gelişimi kadar, psiko-sosyal sağlığı, çevresiyle sağlıklı iletişimi ve günlük yaşamındaki aktiviteleri için şüphesiz ki uyku unsuru çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Biz de bu noktada sahip olduğumuz deneyim ile onların gelişmekte olan fizyolojisini olumlu yönde etkileyecek yatakları üretmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Aynı zamanda, anne babalardan da çeşitli talepler gelebiliyor. Bu noktada, Hindistan cevizi kabuğu liflerinden üretilmiş Coco Dream yatağımız ya da bambu liflerinden oluşturulmuş uyku ürünlerimiz de çocuğunu doğal uyku ürünleriyle uyutmak isteyen ebeveynlere sunduğumuz çözümler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte bizce önemli olan başka bir konu ise, çocukların uykusu kadar anne babaların da uykuları. Baktığımızda, iyi bir yatağa sahip olan bir çocuk/bebek derin ve kesintisiz uykular uyuyacağı için anne babasının da gece uykuları daha az bölünecek ve bu sayede ebeveynlerin yaşam kaliteleri de artacak. Bebeklerinin uyku sağlığını düşünen anne babalar yatak seçimlerini profesyonel yatak üreticilerinden yaptıklarında aslında kendi yaşam kalitelerine de bir yatırım yapmış oluyorlar. Bu durumda ebeveynler için bir tercih değil, zorunluluktur bizce.

Son olarak, çocuklara özel yatak ve uyku setleri gibi ürünlerimiz olsa da, çok yakın bir zamanda bebek ve çocuklara özel ürünlerimizi daha da zenginleştirerek tüketiciye sunacağımızı kısaca bahsetmek isterim.

İşbir Yatak- SST Teknolojisi
İşbir Yatak- SST Teknolojisi

Türkiye’de ve Dünyada Sektörümüzde Bir İlk Olan ”Safe Sleep Tunnel” Dediğimiz Güvenli Uyku Tüneli’ni Geliştirdik

5. Koronavirüse karşı oldukça tedbirli davranıp Safe Sleep Tunnel – SST uygulaması geliştirdiniz. Safe Sleep Tunnel hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu soru için teşekkür ederim. Hijyen konusu bizim üstünde titizlikle durduğumuz bir konu.

Tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi süreci, hijyen konusunu ön plana çıkardı. Biz de, insanlığın salgına karşı verdiği bu savaşta tüm süreçlerimizdeki hijyen unsurunu yeniden ele almayı doğru bulduk.

Bu bağlamda, tüm hijyen tedbirlerimize ek olarak Türkiye’de ve dünyada sektörümüzde bir ilk olan ve adına Safe Sleep Tunnel dediğimiz Güvenli Uyku Tüneli’ni geliştirdik.

Kendi Ar-Ge merkezimizde tasarlayıp geliştirdiğimiz Safe Sleep Tunnel (SST Teknolojisi)’i üretim bandımızın sonunda ultraviyole ışınlar sayesinde yataklarımızı daha da hijyenik hale getiriyor. Yataklarımız tamamen el değmeden paketleniyor ve ilk olarak tüketicilerimiz tarafından açılıyor. Bu noktada, SST inovasyonu sektörün standartlarının yükseltilmesi anlamında önemli bir atılım oldu. Yurtiçi tüketicilerimiz gibi yurtdışı müşterilerimiz de ilgiyle karşıladı.

Cihazımız bağımsız test kuruluşları tarafından test edildi, etkinliği onaylandı. Böyle bir hizmetin bir sektör standardı haline geleceğini, anne-babalar başta olmak üzere kendine ürün satın alan kullanıcılar için de aranan bir kriter olacağını düşünüyoruz.

ViscoStar Malzemeli Yataklarımız Kan Dolaşımını Maksimize Eder ve Böylelikle Derin ve Kesintisiz Bir Uyku Sunar

6.Yeni anneler ve anne adayları için çok özel viskoelastik malzemeleri ürünleriniz mevcut. Ürünler ve özellikleri hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Öncelikle, bu konuyla değinmek isterim ilgili sektörümüzde çokça karıştırılan iki kavram var. Ortopedik ve ergonomik yataklar.

Ortopedik yataklar, sektörümüzün bir yanlışı olarak sert yatak olarak tanımlanır. Sert yatak demek ortopedik anlamına gelmemektedir. Ortopedi, bir ürünün kullanım amacı göz önünde bulundurularak ürünün insan kas-kemik-iskelet sistemine ve insan fizyolojisine uyumunu temsil eder. Bu bağlamda, uyum gösteren ürünlere ortopedik ürünler denir.

Ergonomi ise, tüm bunların yanı sıra ürünün kullanıcı hayatını daha da kolaylaştıran, kullanım sırasında pek çok sorununa çözüm getirmesini temsil eder. Yataklardan örnek verecek olursak, kişinin uyku sırasındaki kan dolaşım problemi, terleme, sık dönme ve uyku partnerini uyandırma gibi çeşitli sorunlarına çözüm/çözümler getirebiliyorsa bu ürün ergonomik bir üründür. Yani ergonomik bir ürün, aynı zamanda ortopediktir.

Bu bağlamda, ViscoStar yataklarımız insan vücudunun omurga yapısına tam uyum sağlaması ve esnek yapısı sayesinde kullanıcının vücut şeklini alması özellikleriyle ortopediktir.

Aynı zamanda, bir noktadaki hareketin diğer noktada hissedilmemesini sağlayarak eşlerin gece boyunca oluşabilecek istemsiz dönüşlerinden ya da hareketlerinden rahatsızlığını en aza indirir.

ViscoStar malzemeli yataklarımız kan dolaşımını maksimize eder ve böylelikle derin ve kesintisiz bir uyku sunar. Tüm bu özellikleri ile uyku kalitesinin artırılmasına destek verdiği için ViscoStar yataklarımız aynı zamanda ergonomiktir.

Bizim için, annelerin ve anne adaylarının uyku sağlığı da bebekler ve çocuklar kadar önemli. O nedenle, anne adaylarında hamileliğin ilerleyen safhalarında yalnızca yatak değil, çeşitli uyku destek ürünleri ile de anne adayının rahat ettirilmesi gerekiyor.

Bu konuda, hamilelerin genişleyen karın bölgesinden kaynaklı olarak belde oluşacak baskıyı azaltmaya yardımcı olan ya da anne adayının gece karın üstüne dönmesine de bir nevi engel oluşturabilecek olan ViscoKnee destek yastıklarımız da mevcut. Bu anlamda, sadece yataklarımızda değil, kullanıcıların uyku alışkanlıklarını maksimize edecek pek çok noktada da teknolojik çözümler sunuyoruz.

7.İşbir Yatak olarak okuyucu ailelerimize bir mesajınız var mı?

Bizler anne-baba adayları ya da ebeveynler olarak evlatlarımıza her şeyin en iyisini vermenin arayışındayız. Tüm gayretimiz bunun için. Ancak tam bu noktada unutmamamız gereken bir taraf da kendi uyku kalitemiz. Tüm anne babalara en büyük tavsiyem, bebeklerinin uykularına hassasiyetle yaklaştığı kadar kendileri için de uykunun ne kadar önemli olduğunu unutmamalı ve aynı özeni göstermelidir.

Bakın insanlar, birkaç gün aç kaldığında yaşamlarını bir şekilde idare ettirebiliyorken bir gün uykusuz kaldığında yaşam kaliteleri bu durumdan doğrudan olumsuz etkileniyor.

Özellikle pandemi ile beraber, unutulan uyku kavramı son zamanlarda oldukça önem kazandı. Bu, uyku ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik olumlu bir unsur olduğu gibi aynı zamanda artık bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve koronavirüs gibi etkili virüslere karşı daha dirençli bir vücuda sahip olmamız için de hayati önem taşıyan bir unsur oldu.

Yapılan çalışmalar da, korona virüse karşı iyi bir uykunun bağışıklığı 4 kat daha artırdığını ortaya koyuyor. Ayrıca görmüşsünüzdür, geçtiğimiz günlerde Rus bilim insanları tarafından yapılan çalışmalara göre uyku eksikliği koronavirüs riskine yakalanma riskini yüzde 250 oranında artırıyor.

Bu yüzden, anne babalar çocukları için olduğu kadar kendileri için de ürünleri sertifikalandırılmış, her noktasında kendisini sertifikayla donatmış profesyonel yatak üreticilerinden yatak almalılardır. Biz, 40 yıl aşkın bir sektör deneyimiyle özellikle Türkiye’de yatak sektörü özelinde münhasır mağazacılığı başlatan bir marka olarak bu konudaki deneyimimize ve bilgi birikimimize güveniyoruz ve bu konuya çok hassas yaklaşıyoruz. O yüzden, tüm anne babalara gönül rahatlığıyla ürünlerimizi kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Bizlerle anne-babaların buluşmasına vesile olduğunu için de tüm BeybiDA Ailesine teşekkür ederiz.

Kampanyalar ve fırsatlardan yararlanmak için www.isbiryatak.com adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.