Pandemi Döneminde Çocuklar ve Bağışıklık
Uzm. Dr. Başak Namdar Çelikkan

Pandemi döneminde çocuklar için ve tüm dünya için çok zor bir yıl oldu. Hepimiz kısıtlandık hatta dışarı çıkmaya bile korkar olduk. Önlemler aldık ve halen almaya devam ediyoruz. Sadece bedenen değil ruhsal olarak da kısıtlandık. Çocuklarımız onlarda bizimle beraber bu dönemde derinden etkilendi. Belki onlar için daha kolay diye düşünebilirsiniz. Ama maalesef öyle olmadı.

Hayattaki en önemli varlıklarımız içinde hiç kolay bir süreç değil. Doğdukları andan itibaren dört duvar arasında kaldılar. Sağlam çocuk takipleri, aşıları, bedensel ve ruhsal gelişimleri etkilendi. İlk 1 yıl her ay düzenli yaptığımız takiplerimiz bu dönemde aksadı, olabildiği kadar zorunlu aşılarını yapmaya çalışıyoruz. İlk 2 sene çocuklarımızın her yönden gelişimi için çok önemli bir dönem. Bütün hayata karşı daha güçlü, dirençli ve donanımlı olmaları bütün çabamız.

Pandemi döneminde ilk başlarda çocuklarımız ciddi hastalık bulgusu göstermiyor, hafif atlatıyor diye içimiz rahattı. Daha çok bulaştırıcı ve taşıyıcı olarak düşünüyorduk. Bu sebeple ilk önlemler arasında okullar kapatıldı, online eğitime geçildi. Kesinlikle çok doğru bir adımdı çünkü onlar daha korumasız, önlemleri uygulama yönünden daha zayıf halkaydı ( ki bu tartışmalı bir konu, çoğu zaman onların maske takma yada kurallara uyma konusunda daha istikrarlı olduklarını gördük) .

Çocuklarda genellikle hafif atlaması onların sürekli güncellenen ve uyarılan bağışıklık seviyeleridir.

Son dönemde mutasyon bizi korkutuyor, bulaşma %70 daha hızlı ve çocuklarda daha ciddi tablolar görülmeye başlandı. Aşı etkinliği daha tam belli değil, uzun zamana ihtiyaç olduğunu biliyoruz ama bizim zamanımız yok. Aşılama çok önemli. Bizim tek düşündüğümüz bağışıklığımız. Ne kadar güçlü olursa, o kadar savunmalı olacağımızı biliyoruz.

Çocuklarda genellikle hafif atlaması onların sürekli güncellenen ve uyarılan bağışıklık seviyeleridir. Aslında çocukların bağışıklık sistemi o kadar güçlü ki.. Çoğu zaman dışardan takviye yapmaya gerek yok. Anne sütü, yapılan aşılar, geçirilen hastalıklar ile sürekli güncelleniyor ve güçleniyor. Vücutları sürekli savunma halinde, sürekli antikor üretiyor.

Anne sütü mucize, ona söylenecek o kadar çok şey var ki, sonsuz yorum yapılabilir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme ve su bile vermeye gerek olmaması, doğum kilosunun 5 Ayda 2katına ulaşılması hep onun sayesinde.

Aşılamanın ne kadar önemli olduğunu son 1 yıldır fark ettik, aslında ne kadar üzücü sürekli her platformda aşılamanın önemini vurguladığımızı düşünürseniz. Çocukluk çağı hastalıkları ise bağışıklık güçlenmesinin bir yolu. Okula başlayan bir çocuk ilk yıl çok kez hastalanmaktadır, ama2 Yıl bu sayı dramatik olarak azalır. Çünkü çocuğunuz bağışıklık kazanmıştır, bağışıklık sistemi Pandemi döneminde çoğu ateşli ve ateşsiz hastalıkları görmez olduk. Bunun sebepleri arasında okulların kapalı olması, kapalı ortamlara gelen yasaklar ve en önemlisi maske kullanımı ve sürekli el yıkamadır. Soğuktan hasta olmaz, kapalı ortamda hasta bireyler bulaşırdır hep savımız.

Pandemi döneminde çocuklar için vitaminler mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.

Peki vitaminler… öncelikle vitaminler mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir. Eksiklik var ise mutlaka yerine konmalıdır. Bazı vitaminlerin fazlası zarardır, vücutta birikir özellikle yağda eriyenler. Bu sebeple dikkatle kullanımı ve tüketimi önemlidir. Corona virüs dahil çoğu hastalığa hiçbir vitaminin direkt etkisi yoktur. Çoğu plasebo etkili olup Pandemi döneminde herhangi bir vitamin eksikliğiniz yok ise, koruyucu dozda d ve C vitamini ( Cvitamini yerine mandalina ve portakal ) tüketimi uygundur.3 öğün beslenme ( protein ağırlıklı, kas miktarı arttırılmalı ), iyi ve kaliteli uyku, hareket egzersizler temiz havada yürüyüşe çok dikkat edilmelidir. Mutlaka günlük rutinimize eklenmelidir.

Çocuklarımızın doktorunuzun kontrolünde sağlıklı beslenmesini düzenlenmeli, vitamin eksikliğivar ise yerine konması hedeflenmelidir. Bu dönemde çocuklarımız maalesef vücut kitle indeksleriarttı , kontrolsüz kilo almaya başladılar. Bu durum bağışıklığı da olumsuz etkiler. Ekran maruziyeti en aza indirgenmeli, açık havada hava alınması, hareket anlamında küçük egzersizler düzenli planlanmalıdır.

Ruhsal açıdan onun yanına pandemi konuşmamak, televizyonda pandemi hakkında haberler izlememek önemlidir. Onların her şeyden etkilendiklerini ve farkında olduklarını lütfen unutmayın. Çocuklarımız yarınlarımız, geleceğimiz.. Unutmayınız her anlamda güçlü ve sağlıklı bireyler çocukluktan yetişir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.