Lohusalık Döneminde Pandemi Etkisi

Lohusalık Döneminde Pandemi Etkisini Yeniyüzyıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Klinik Psikolog Gülderen Kılıç ile konuştuk. Corona virüs salgınının yeni doğum yapmış anneler üzerindeki psikolojik etkilerini BeybiDA’ya anlattı.

Röportaj/ Özlem Salcı

Lohusalık döneminde pandemi yaşayan anneler için, streslerinin azalması ve bu sıkıntılı süreç ile mücadele edebilmeleri adına neler tavsiye ediyorsunuz?

Doğum öncesi, doğum sonrasında yaşanan doğum travması ölüm kaygısı kaybetme korkularını pandemi sürecinde kişi daha fazla yaşayacaktır. Hastaneye gitmek durumunda olması virüse yakalanma kaygıları daha fazla olacaktır. Bu kaygıların artması oldukça doğaldır.

Doğum sürecinde sosyal destek çok önemli olacaktır, eş, anne baba kim varsa doğum yapan annenin sakinleşmesine yardımcı olmalıdır, hamilelik ve doğum sonrası kişiler normalden daha hassas oldukları için haberleri daha az izlemeli yakın ilişkide olduğu kişiler daha pozitif duyguyla yaklaşabilmeli, bu da bebekle anne ilişkisini daha sağlıklı olmasını destekler, bu dönem bebeğin anneye en fazla ihtiyaç duyduğu anneden en çok etkilendiği zamanlardır çocukta kalıcı etki bırakmaması için annenin kötü hissettiğinde bebekle diğer ebeveynin ilgilenmesi annenin biraz rahatlayıp sonra çocukla ilgilenmesi çocuk için koruyucu olacaktır, anne beslenmesine, uyku düzenine dikkat etmeli, kendisine neyin iyi geleceğini bulup resim yapmak, kitap okumak yemek yapmak müzik dinlemek meditasyon yapmak birileriyle sohbet etmek gibi bunları muhakkak yapmalı kendine vakit ayırmalı, büyük anne-babalarla bu süreçte görüşülemiyorsa süreç zorlaşır o yüzden onlarla bol bol iletişim kurulmalı, duygusal destekleri alınmalıdır.

Bazen kişiler doğumla birlikte depresyon yaşanabilir bu hormonların etkisiyle de böyledir,  annelikle ilgili zorluklar bir de kendi çocukluk travmaları doğumla birlikte açığa çıkabilir bu  durumda da anneler istese de iyi hissedemiyor olabilir, sürekli gergin ya da sürekli kaygı içindeyse bu anneyi de çocuğu da etkiler özellikle de çocukta kalıcı ruhsal sorunlara sebep olacağından bir uzmana danışmak doğum sonrası süreci  daha hafif atlatmasını sağlayacaktır.

Diğer uzmanlarımızın yazılarını okumak için yazarlar bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz. https://www.beybida.com/yazarlar/

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.